• https://www.facebook.com/Aygentedarikcom/

AYGEN | Kuaför Malzemeleri Toptancısı

Covid-19 Sonrası Kuaförlük
İnsanların yolda yürürken bile birbirinden uzak durmaya çalıştığı bir dönemde aylarca kapalı kalan ve sonrasında çok zor şartlar altında çalışmak zorunda kalan kuaförler muhakkak ki covid 19 salgınından en fazla etkilenen meslek gruplarının başında gelmektedir. Aylarca süren kapanma döneminden sonra iş yerini hizmete açan; bu durumda bir yandan kendi ve ailesinin sağlığını korumak isteyen, bir yandan müşterilerinin sağlığının korunması için önlemler alan ve en zoru da bunu müşterilerine ispatlamakla; onları ikna etmekle yükümlü olmak inanılmaz zor bir yükümlülüktür bir kuaför için.
Salgın esnasında Güney Kore'de bir kuaför pozitif olduğu halde haberi olmadığı için işine devam ediyor ve yaklaşık 190 kişiye hizmet ettikten sonra bunun farkına varılıyor. Yapılan filyasyonda kuaförden hizmet alan kişilerin hiçbirinde bulaş tespit edilemiyor. Buradan anlaşılıyor ki önlemler alınırsa kuaför güvenlidir. Tek başına maske bir kuaförün müşterilerine virüs bulaştırmadan hizmet etmesine yetmiştir. Ancak dönemin psikolojisinde müşterileri buna ikna etmek çok zordu ve bunun bedeli kuaförler tarafından fazlasıyla ödendi. Salgın sonrası tek kullanımlık ürünlere yönelindi. Muazzam bir maliyet artışı söz konusu oldu. Yanısıra kendi kendinin kuaförü olanlar ciddi müşteri kaybına yol açtı.
Günümüzde salgın etkisini yitirse de devam etmektedir. Özellikle yaşlı kesimin kuaförden ayağı kesilmiştir. Tedbirlerin gevşetilmesi ardından yaşanan enflasyon, maliyetleri inanılmaz arttırmış ve bu hizmet fiyatına ister istemez yansımıştır. İzmit ve Kadıköy kuaför malzemeleri depolarımızda, müşterilerimizden aldığımız duyumlara göre lüks salonlarda herhangi bir kayıp yaşanmadığı görülürken ekonomik salonlarda ciddi talep düşüşü görülmektedir. Bir tıraş makinası edinen eğer model kesim yapmayacaksa evinde tıraş olabilmekte; marketten kit boya alan bir kadın kendi saçını evinde boyayarak tasarruf etmektedir. Bu durum kuaförlerin cirolarında zamlar nedeniyle düşüş yokmuş gibi görünse de enflasyonla kuaförün satın alma gücünün önemli oranda düşmesine sebep olmuştur. Çok sayıda kuaför iş yerini kapatarak başka salonda usta veya ortak olarak çalışmaya başlamıştır. 
Sonuç olarak salgın her kesimden kuaförü etkilemiştir. En az etkilenenler ve gevşeme sonrası işlerini arttırabilenler lüks salonlar ve trendi yakalayabilenler olmuştur. Klasik hizmet veren işletmelerin toparlanması biraz daha zaman alabilecektir. Salgın ve artan maliyetler meslekte yapısal değişikliklere neden olmakta; modayı yakalayabilenleri ve sermaye yönetimi yapan kuaförleri ayrıştırmaktadır. Görülmüştür ki bu tip kuaförler kurumsal duruşları ile güven konusunda daha avantajlı olmuş ve tercih edilmişlerdir. Bu tecrübenin klasik ''berber dükkanı'' döneminden ''profesyonel salon'' dönemine geçişi hızlandırması beklenmektedir.
Salgının son bulması ve eski güzel günlere dönülmesi dileğiyle...
  
446 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın